طراحی سایت با گروه نرم افزاری صددروازه

طراحی سایت با گروه نرم افزاری صددروازه

جدیدترین اخبار تاریخ
فارس : خاطره گم شدن هاشمی رفسنجانی در عربستان
فارس : روش برخورد امام با ملی‌گراها
فارس : دادستانی انقلاب چگونه شکل گرفت؟
فارس : چگونه ارتش بعد از انقلاب منحل نشد؟
فارس : تمجید حسن روحانی از تدریس آیت‌الله مومن
فارس : فرماندهی که سرش را در ازای سه قِران جدا کردند
فارس : سلطان داشتیم وقتی سلطان داشتن مد نبود!
فارس : مردم نباید به حرف قصاب‌های مغرض توجه کنند
فارس : شهید مطهری نگذاشت کمیته به دست نهضت آزادی بیافتد
فارس : واقعیاتی از زندگی مصدق که نشنیده‌اید
فارس : عکس منتشرنشده از قاتل شهید اشرفی اصفهانی
آیت‌الله اشرفی اصفهانی در 23 مهرماه 1361 در حالی که مهیای اقامه نماز جمعه بود توسط منافقین در کرمانشاه به شهادت رسید.
فارس : انتخابات آزاد به سبک محمد‌رضا پهلوی سند
در سندی از «جمال امامی» از رجال وابسته به سیاست انگلستان در سال 1342 آمده است «تا به حال کی و چه وقت انتخابات آزاد بوده [؟] نهایت بایستی کسی که به داخل مجلس می‌برند وکیل خوبی باشد»
فارس : قصه کتری‌های دودزده زندان قصر
در انقلاب اکتبر روسیه تزاری، مردم علاوه بر کشتن شاه، همه‌ی خانواده و اتباع او و همه‌ی درباریان و روحانیون طرفدار شاه را هم به طرز فجیعی کشتند، اما انقلاب اسلامی شریف‌ترین و سفیدترین و روسفیدترین انقلاب‌ها بود.
فارس : پربحث‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در 24 مهر
اختصاص وام بدون کارمزد بنیاد علوی به دانشجویان و تاکنون هیچ دانشمند سیاهپوستی برنده جایزه نوبل نشده؛ از جمله پربحث‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در روز گذشته بودند.
فارس : قتل به جرم «اسائه ادب به بندگان اعلیحضرت همایون شاهنشاهی»
محمد فرخی یزدی شاعر آزادیخواه ایران در بیمارستان زندان موقت شهربانی به قتل رسید. پیش از او بسیاری از رجال برجسته کشور که در صدر همه آنها سیدحسن مدرس قرار داشت با روش‌هایی مشابه جان خود را از دست داده بودند.
فارس : سند ارتباط برادران شاه با دزد معروف
شخصی به نام راسخ که از دزدان بوده و سرقت‌های مهم به وسیله او انجام می‌شده و اخیراً دستگیر شده با والاحضرت شاهپور حمیدرضا و والاحضرت شاهپور محمودرضا آشنایی و آمد و رفت داشته است.
فارس : کودک‌کشی به سبک منافقین/ واکنش مردم به جنایت منافقین در سال 1360
در دهه 60 تحلیل‌های سازمان مبنی بر افزایش هزینه‌ها به نظام جمهوری اسلامی، عملیات‌هایی در قالب «کشتار دسته جمعی» و «قتل عام همه» توسط بخش ویژه سازمان کلید خورد. در این عملیات‌ها، فقط افرادی مورد هدف قرار گرفتند که غیر مسلح بودند.
فارس : از تخاصم با بازرگان و نهضت آزادی، تا تفاهم در انتخابات
طنز تلخ این چرخش های فکری این است که بازرگانی که سال 60، در یادداشت ها و مواضع محمد خاتمی بعنوان راس لیبرالها و مخالف های جمهوری اسلامی شناخته می‌شد، اکنون جای خود را به خاتمی داده است.
فارس : در جماران و پیش امام، نگذاشتند روضه بخوانیم
یك‌ روز به خدمت آیت‌الله کاشانی رفتم. دیدم‌ تمام‌ صورت‌ ایشان‌ غرق در اشك‌ بود، پرسیدم چی شده است. گفت‌: آدم‌ معروفی‌ نامه‌ای تحت‌تأثیر جوّ سیاسی نوشته است که در مخالفت‌ با این‌ عالم‌ نوشته بود‌ كه‌ شما محراب‌ را به‌ باد دادید.
فارس : حقانی: انقلاب اسلامی تمام ادعاهای روشنفکران غرب‌زده را باطل کرد
موسی حقانی در نشست «نقش روشنفکران در مشروطه و پس از مشروطه» گفت: آخوندزاده معتقد بود که باید اصلاح دین از طریق پروتستانتیسم اسلامی تحقق پذیرد و سیاست و دین به صورت کلی از یکدیگر تفکیک گردند و دین هیچ تصرف کلی در امور دنیایی نداشته باشد. انقلاب اسلامی مانند عصای موسی، ادعاهای روشنفکران غرب زده را باطل کرد.
فارس : هزینه جشن‌های 2500ساله بیشتر است یا جام‌جهانی روسیه؟
در جریان جشن‌های 2500 ساله، ریخت و پاش و هزینه‌های غیر ضرور به‌قدری سرسام‌آور و بی‌توجیه بود که برخی میهمانان ویژه، پس از بازگشت به کشور خود، زبان به استهزاء و انتقاد از آن گشودند.
فارس : امام به افسر گارد شاهنشاهی چه گفت؟
یکی از افسران گارد با لباس شخصی آمد و خدمت امام زانو زد. گفت: من از طرف اعلیحضرت مأمورم به شما اخطار کنم که اگر امروز کوچکترین حرکتی بکنید، به نیروهایمان دستور می‌ دهیم همه را تنبیه کنند.امام فرمودند: ما هم به برادرانمان دستور می‌دهیم تأدیبتان کنند.
فارس : رئیس‌جمهور در سخنرانی‌های دانشگاهی چه می‌گوید؟
یکی از نکات ثابتی که تقریباً به صورت منظم و هرساله از سوی رئیس‌جمهور در دانشگاه تهران تکرار شده است، لزوم نقد و نقدپذیری دولتمردان است.
فارس : پیامک‌هایی که خبرساز شدند
در چند ماه گذشته که بحث تصویب FATF در مجلس داغ شده است، برخی از دانشجویان و دیگر افراد با ارسال پیامک به نمایندگان سعی داشتند از تصویب لایحه جلوگیری کنند.
فارس : اجناس گران‌فروشان حراج می‌شود
طی چند ماه گذشته برخی از کالاهای احتکار شده از طریق فروشگاه‌های بزرگ و با قیمت قبلی در اختیار مردم قرار گرفته است، اما دولت باید اهتمامی بیشتری نسبت به این موضوع داشته باشد.
فارس : جزییات نبش قبر شهید امانی
محمد جواد امانی گفت: به مسگرآباد دوم رفتیم. نزدیک غروب بود. بسیار سریع نبش قبر کردیم بعد از تیرباران تیر خلاص می‌زنند. جای تمام تیرهای خلاص روی جمجمه‌ها باقی مانده بود، اما اسکلت‌ها سالم بودند.
فارس : روایت رئیس جمهور از دارالتبلیغ اسلامی شریعتمداری/موسسه‌ای که رییس جمهور آن را انحرافی خواند
حجت الاسلام حسن روحانی در خاطرات خود می‌گوید: «فضلا انقلابی طرفدار امام می‌گفتند که این کار در شرایط فعلی، مسئله‌ای انحرافی است. یعنی دارالتبلیغ برای این است که بتوانند نهضت را از مسیر خود منحرف کنند.»
فارس : شرکت فعال بهائیان در جشن‌های 2500 ساله
در بیت العدل اعظم به محفل ملی در ایران دستور داده شده که بهائیان مقیم ایران به نحو احسن در جریان برگزاری مراسم جشنهای ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی شرکت [و] ترتیبی بدهند تا انجام مراسم از جانب بهائیان با شکوه‌تر و چشم‌گیرتر از شرکت سایر اقلیت‌های مذهبی دیگر باشد.
فارس : مثلث برمودای آمریکا؛ ویتنام، افغانستان و عراق
در دهه 1990 افغانستان گرفتار جنگ‌های داخلی شدیدی بود و گروه‌های مختلف به جان هم افتاده بودند.
فارس : موسی نجفی: استقلال روحانیت از دولت‌ها/نامه ملا علی کنی به ناصر‌الدین شاه
عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در یادداشت کوتاه نوشت آنچه معدل کلی سیره علمای شیعه در پنج قرن اخیر نسبت به دولت در ایران می‌تواند به عنوان یک اصل ثابت و لا یتغیر در تمامی ازمنه دیده شود، «هویت مستقل و غیر وابسته» روحانیت و زعمای شیعه نسبت به دولت‌ها است.
فارس : خیانت سازمان منافقین در روزهای ابتدایی جنگ /عدم پشتیبانی میرحسین موسوی از جبهه‌ها در دوران دفاع مقدس
شهید همدانی می‌گوید: بنده به جرأت می‌توانم بگویم که بخش مهمی از نیازمندی‌های ما در عملیات‌ها در سازمان‌های دولتی موجود بود، در حالی که ما از سختی‌ها و فشارها ناله‌مان بلند بود.
فارس : اهدای رایگان فانتوم‌های ایران به اردن
حکومت به ظاهر «مقتدر» پهلوی، حتی در مورد فروش نفت و گاز و یا نوع معامله تجهیزات نظامی خود باید از آمریکا اجازه می گرفت.
فارس : باند مهدی هاشمی چگونه آیت‌الله شمس‌آبادی را به شهادت رساند؟
آن روز اتفاقا راننده دیر آمده بود و آقا و خانمشان آمده بودند بیرون به انتظار ماشین. یک ماشین ناشناس رسیده بود و آقا را سوار کرده بود. خانمشان هم آمده بود سوار شود، نگذاشته بودند و در را بسته بودند و آقا را برده بودند. در راه درچه، دستمال به گردن آقا انداختند و ایشان را به شهادت رساندند
فارس : دانشجویانی که اشک شاه را درآوردند
دانشجویان مخالف شاه از برای برگزاری تظاهرات ضد حکومت پهلوی برنامه‌ریزی کرده بودند و با حضور شاه در کاخ سفید این اعتراضات به اوج خود رسید.
فارس : جنجالی‌ترین مدارک تحصیلی مسئولین را بشناسید
در حالی که کردان فکر می‌کرد که انتشار مدرکش پایان ماجراست، غلط‌های گرامری و نگارشی فراوان مدرک ارائه شده، شک در مورد جعلی بودن آن را بیشتر کرد.
فارس : سؤال آیت‌الله خامنه‌ای از شهید علم‌الهدی
در این بیابان‌ها، چند هزار تانک و نفربر زرهی از دشمن مستقر بود. آن جمع کوچک از دانشجویان، برای مقابله با این جمع علی‌الظّاهر بزرگ می‌آمد؛ با ایمان به خدا و با توکل.
فارس : چهار فراری مشهور و ناکام از چنگ عدالت
خبر دستگیری فرهاد زاهدی‌فر مدیرعامل «سکه ثامن» که از هزاران نفر، صد‌ها میلیارد تومان کلاهبرداری کرده و از کشور متواری شده بود، امروز منتشر شد. زاهدی‌فر اولین فردی نبود که از چنگ عدالت فرار می‌کرد.
فارس : دلایل تاریخی اینکه چرا نباید به غربی‌ها در برجام اعتماد می‌کردیم
موسی حقانی در نشست «نقش روشنفکران در مشروطه» گفت: خیال خامی است که بگوییم ناصرالدین شاه امتیاز داد تا غربی‌ها بیایند و ایران را آباد کنند و یا اکنون امتیاز بدهیم که بیایند و به ما تکنولوژی بدهند. دقت کنید که بعد از برجام چه اتفاقاتی در ایران رخ داد؟‌ فقط جنس فروختند و کار دیگری صورت نگرفت.
فارس : حافظ اسد از ایران خواست تا تخلیه نقاط اشغالی میانجیگری را نپذیرد
حافظ اسد در نامه‌ای خطاب به ابوالحسن بنی‌صدر در تاریخ شنبه 22 فروردین 1360 از وی می‌خواهد که تا تخلیه کامل خاک ایران پیشنهاد میانجیگری را نپذیرد.
فارس : وضوی امام خمینی در بیابان‌های بصره
کاروان کوچک آیت‌الله خمینی که مأموران امنیتی عراق تعقیبش می‌کردند، نزدیکی بصره، در سایه قهوه‌خانه‌ای متروک، ایستاده، صبحانه خورد.
فارس : نوستالژی‌های تلویزیونی: از مناظره‌های ایدئولوژیک تا کلاه‌قرمزی
11 مهر 1337 اولین فرستنده تلویزیونی در ایران افتتاح شد و از آن زمان تاکنون تغییر و تحول زیادی در این رسانه به وجود آمده است.
فارس : درگیری‌ فیزیکی کلنل پسیان با رضاخان میرپنج
کلنل پسیان به قزاق‌های که با روس‌ها همکاری می‌کردند پیشنهاد داد. چون ایرانی هستید اسلحه را زمین بگذارید. اما رضاخان از این کار امتناع کرد و پسیان به رضا خان گفت: تو شرف ایرانی نداری.
فارس : احیای بیش از یک میلیون و دویست هزار هکتار منابع طبیعی توسط بسیج
در سال 1375 بیش از ۱۰ میلیون نفر روز از جوانان بسیجی در عرصه سازندگی شرکت و یک میلیون و دویست هزار هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی و آبخیزداری احیا کرده و ۸ میلیون اصله نهال تولید کردند.
فارس : دستور رهبر انقلاب برای همکاری بسیج و وزارت بهداشت
طرح ریشه‌کن کردن فلج اطفال با مشارکت ۶۰۰ هزار بسیجی انجام گرفت. نیروهای اجرایی از بسیج یا وزارت بهداشت به درب تک‌تک منازل مردم مراجعه کردند و به هر کودک زیر پنج سال، واکسن فلج اطفال خوراندند.
فارس : تأمین باطری و لاستیک کامیون‌داران
ستاد بسیج اقتصادی و کمیته هماهنگی امور حمل و نقل جهت تسهیل رفت و آمد کامیون داران به بنادر جنوبی باطری و لاستیک را با قیمت مناسب به آن‌ها عرضه می‌کنند.
فارس : 4 ضربه مهلک سپاه پاسداران به گروهک تروریستی منافقین در دهه 60
در پی اولین عمليات‌هاي سازمان منافقین در سال‌های آغازین دهه 60، اقدامات نهادهاي انقلابي سازمان‌يافته شد و برخورد با تروريسم به سرعت در دستور کار قرار گرفت. از این رو طی چهار عملیات ضربات مهلکی بر تروریست‌ها وارد آمد.
فارس : شروع کار نماینده امام در جهاد از زیرراه‌پله
دولت موقت در استان‌ها آدم‌های عجیبی را سرپرست جهاد گذاشته، همگی آن‌ها یا منافق یا لیبرال بودند و دست بچه‌های حزب‌اللهی بسته است و نمی‌توانند کاری بکنند.
فارس : نامه منتشر نشده از صمیمی‌ترین دوست امام خمینی
آیت‌الله لواسانی در اراک با امام خمینی آشنا شد و این آغاز دوستی میان این دو بزرگوار بود. دوستی‌ای که بیش از 60 سال ادامه پیدا کرد.
فارس : با آدرس 291 پناهگاه دوره جنگ در تهران آشنا شوید
طی دوران هشت‌ساله جنگ بیش از 127 شهر کشورمان مورد تهاجم عراقی‌ها قرار گرفت و طی آن بیش از 76 هزار نفر شهید و مجروح شدند که تعداد شهدا و مجروحین تهرانی حدود 2600 نفر بوده است.
فارس : روشنفکران غربگرا واقع‌بین نیستند/ تقی‌زاده تا آخر عمر به مشروطه سلطنتی وفادار بود
موسی حقانی با رد اینکه امثال سید‌حسن تقی‌زاده در پی نهاد‌سازی دولت مدرن بودند، گفت: سعی افرادی مانند فروغی و تقی‌زاده برای ایجاد دولت‌سازی مدرن واقع بینانه نیست، ما در بیابان و برهوت زندگی نمی‌کردیم که هیچ نهاد مدرن نداشته باشیم.
فارس : زندگی شهید هاشمی‌نژاد به روایت مقام معظم رهبری
وقتی مبارزات سال ۴۱ آغاز شد، آقای هاشمی‌نژاد جزو فعال‌ترین عناصر مبارز در خراسان بود و در میان علمای مشهد، او یک عنصر اصلی و فعال محسوب می‌شد.
فارس : اسدالله علم: باید در محتوای کشوهای میزم دقت کنم!
در منزل قوام اتفاق عجیبی افتاد. در صندوق آن مرحوم را باز کردند که شناسنامه‌اش را برای تشریفات دفن دربیاورند. چند کاغذ عشقی هم درآمد. اضافه بر آن که معلوم شد نزدیک پانزده سال قبل یک زنی هم محرمانه گرفته بوده است.
فارس : بختیار: آرزو می کنم عراق در جنگ با ایران پیروز شود
حمایت شاپور بختیار از رژیم صدام و همکاری های دو جانبه رژیم بعث عراق با او و نیز دیگر مخالفین نظام جمهوری اسلامی ایران، از ماهها قبل از شروع تجاوز سراسری ارتش بعث عراق به خاک ایران، آغاز شده بود.
فارس : تبدیل نام خوزستان به عربستان تا نفوذی حزب بعث
عراق زمان صدام که در پی جدایی خوزستان بود به مرکز گروه تجزیه طلب خوزستان تبدیل شد. زمینه برای فعالیت دوباره حزب التحریر را با کمک تسلیحاتی و آموزش نظامی فراهم کرد. تا جایی که سازمان حزب سیاسی خلق عرب در دل این حزب در سال ۱۳۵۸ بیرون آمد.
فارس : عالی‌نسب؛ میر نبرد در میدان اقتصاد
«میرمصطفی عالی‌نسب» یک کارشناس خبره در اقتصاد جنگی بود. او به اتفاق برخی اقتصاددان‌های معاصر با دوران دفاع مقدس، با تدبیر و مشاوره‌های دقیق خود، موجب ثبت نرخ تورم ۷ درصدی در سال ۶۴ شدند که حتی در سال‌های بعد هم رکوردی دست‌نیافتنی شد.
فارس : کدام شهرها در جنگ بیشتر بمباران شدند؟ اینفوگرافیک
رژیم بعثی عراق، در طول هشت سال دفاع مقدس، همواره پس از شکست در جبهه‏‌های جنگ با توسل به بمباران مناطق مسکونی و غیرنظامی سعی کرد تا شکست خود را پنهان کند.
فارس : سه گروه تروریستی که با ضرب‌شست ایران به حاشیه رفتند
از اول انقلاب تاکنون گروه‌های تروریستی زیادی علیه مردم ایران عملیات‌هایی را انجام داده‌اند که بیشتر آنها با #گوشمالی_سخت از سوی نظامیان ایران مواجه و نابود شده‌اند.
فارس : متن سخنرانی رهبر انقلاب در سازمان ملل/ آیا ادعای آمریکا را در سازمان ملل را باید باور کرد؟
متن سخنرانی آیت الله خامنه ای در سازمان ملل که در دوران ریاست جمهوری ایشان (بیش از سی سال پیش) ایراد شده بر این استدلال ارائه شده است چرا نباید ادعای آمریکا درباره صلح در سازمان ملل را باور کرد.
فارس : حدود 40درصد از 40هزار ساعت صوت دفاع مقدس پیاده شده
24 جلد روزشمار مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس به‌صورت پی‌دی‌اف در هفته دفاع مقدس روی سایت قرار خواهد گرفت و ان‌شاءالله تمام آثار مرکز، به‌صورت PDF قرار است در سایت قرار داده شود تا همه محققین به آن دسترسی داشته باشند.
فارس : ژنرال‌های معروف صدام در جنگ با ایران را بشناسید
فرماندهان معروف بعثی در جنگ ایران و عراق جنایات زیادی علیه رزمندگان ایرانی و مردم عراق انجام دادند و اغلب آنها نیز بعد از جنگ توسط صدام یا دادگاه‌های عراق اعدام شدند.
فارس : دسته بندی روشنفکران ایران در عصر مشروطیت
دسته‌ای از روشنفکران با استدلال‌های مبتنی بر پروتستانتیزم، قانون را به مادی و معنوی تقسیم کردند و بر این باور بودند که قوانین معنوی را پیامبران به وسیله‌ وحی می‌آورند، ولی قوانین اجتماعی و سیاسی و مدنی کشور باید به وسیله‌ خردمندان و اندیشمندان کشور ساخته شود.
فارس : گفت‌وگوی رقت انگیز یک تجزیه‌طلب پس از انقضای تاریخ مصرفش
ساعت 7 صبح 1315 ه. ش ماشین‌ جعفر پیشه‌وری در حادثه‌ای مشکوک به نرده پل جاده «گیروف آباد» برخورد می‌کند به علت خونریزی زیاد در سن 55 سالگی می میرد. این پایان غم‌انگیز مردی بود که به وسوسه خارجی‌های سعی داشت آذاربایجان ایران را از مام وطن جدا کند.
فارس : حقانی: رمز پیوند عمیق فراماسونری در ایران با جریان روشنفکری چیست؟
موسی حقانی در نشست « نقش روشنفکران در مشروطه و پس از مشروطه» ضمن معرفی جریان روشنفکری و تاریخچه آن گفت: جریان روشنفکری از جمله جریان‌های تاثیرگذار در تاریخ ایران است و تقریبا از ابتدای دوره قاجار، با این جریان مواجه هستیم.
فارس : سالروز قیام خونین مسجد گوهرشاد مشهد علیه کشف حجاب
امروز 21 تیر 1397 خورشیدی برابر با 28 شوال 1439 هجری و 12 جولای 2018 میلادی است قیام خونین مسجد گوهرشاد مشهد علیه کشف حجاب رویداد تاریخی در این روز به وقوع پیوست
فارس : دوران تاریخی امام جعفر صادق(ع)
دوران امامت امام ششم مصادف با دوران ضعف مفرط امویان، انتقال قدرت از امویان به عباسیان و آغاز خلافت عباسیان است. امام با حسن استفاده از این فترت و ضعف قدرت سیاسی به بسط و اشاعه معارف دینی همت می گمارد.
فارس : نمادی از سرگشته‌گی روشنفکر ایرانی!
در روزهای گذشته رسانه‌ها از درگذشت علی اصغر حاج سید جوادی در سن 94 سالگی در پاریس خبر دادند. سر نوشت پیش و پس از انقلابِ حاج سید جوادی، نمایانگر سرگشته‌گی روشنفکر ایرانی است.
فارس : عکس قبر همسر احمد‌شاه قاجار در بهشت‌زهرا
سحرگاه سه شنبه اول خرداد ماه ۱۳۵۸ در اطاق شماره ۲۳۱ بیمارستان الوند بدر الملوک والا همسر احمد شاه قاجار درگذشت.
فارس : علی شریعتی در آیینه تصاویر
علی شریعتی مزینانی را می‌توان از بحث انگیز‌ترین چهره‌ها در میان کنشگران سیاسی و دینی تاریخ انقلاب قلمداد کرد که سرانجام در سحرگاه ۲۹ خرداد ۱۳۵۶ در ساتهامپتون درگذشت.
فارس : «لاک پشت بوشنل»؛ نخستین زیردریایی جنگی تاریخ!
بوشنل که تحت عنوان «لاک پشت» نیز از آن یاد می شود، نخستین زیردریایی با سابقه حضور در میدان جنگ است. این زیردریایی توسط دیوید بوشنل به سال 1775 در ایالت کنتیکت آمریکا طراحی و تولید شد.
فارس : ارکان نهضت امام خمینی(ره) فیلم
موسی حقانی مدیر موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران در گفت‌وگوی تی وی تاریخ چرایی شروع نهضت امام خمینی و جایگاه مرجعیت و رابطه با مردم را بیان می‌کند.
فارس : آیا استالین به دیدار شاه رفت؟
شاه در خاطرات خود که منتشر شد مدعی شد «به خاطر دارم که روزولت فقید یک بار به من گفت به محض آنکه از خدمت در پست ریاست جمهوری آمریکا فراغت پیدا کنم به ایران خواهم آمد تا به عنوان کارشناس امور جنگل خدمت نمایم».
فارس : روند استحاله رضاخان به روایت تاج‌الملوک همسر اول وی
همسر اول رضاخان نقل کرد محمدعلی‌ فروغی به دیدار رضا می‌آمد ساعت‌ها می‌نشست و برای رضا از تاریخ گذشته ایران تعریف می‌کرد و حتی او را تعلیم خط می‌داد و سواد می‌آموخت. فروغی علت همه بدبختی ایرانیان را اعراب پیرامون ایران می‌دانست.
فارس : شهید صیاد شیرازی در آیینه تصویر
روز ۲۱ فروردین ۱۳۷۸ سپهبد علی صیاد شیرازی، جانشین وقت رئیس ستاد کل نیروهای مسلح مورد سوءقصد قرار گرفت و به شهادت رسید.
فارس : ترافیک جاده چالوس دهه چهل عکس
گاهی اوقات عکس‌ها نشان دهنده جزییاتی تاریخی است که کلام از نشان دادن‌اش ناتوان است.
فارس : استدلال عجیب یکی از مقامات پهلوی راجع به جدایی بحرین از ایران !
یکی از مقامات پهلوی گفت: چون سایر مظاهر زندگی مردم بحرین دگرگونی اساسی روی داده است،‌و برای استرداد آن باید با جنگ و اشغال نظامی متوسل شد که این اقدام درجامعه بین‌المللی مطلوب و مقبول نبود (!) و باید وضع موجود را حفظ کرد.
فارس : روند تدریجی تبدیل ایران به بازار کالاهای آمریکایی
احسان نراقی در ملاقاتهای خود با شاه از قرارداد سه ساله خدمات شرکت آمریکایی بل با ایران، به عنوان یکی از عوامل نارضایتی ایرانیها یاد می‌کند.
فارس : حمله ماموران رژیم پهلوی به زوار حرم حضرت معصومه(س) در آغاز سال نو
حجت الاسلام حسن روحانی‌می‌گوید:«حمله‌‌ سربازان‌ مسلح‌ به‌ داخل‌ صحن‌ مطهر بی‌سابقه‌ بود. آنها معمولاً احترام‌ صحن‌ و حرم‌ مطهر را نگه‌ می‌داشتند، ولی‌ آن‌ شب‌ بدون‌ هیچ‌ اخطاری‌ با سرنیزه‌ به‌ مردم‌ حمله‌ کردند.
فارس : انتشار یک سند منتشر نشده درباره آیت‌الله منتظری برای اولین بار
موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی به مناسبت ایام صدور نامه 6 فروردین امام‌خمینی و عزل آیت‌الله منتظری توسط ایشان، برای اولین بار یک سند تاریخی را منتشر می‌کند.
فارس : سکولارها آیت الله بهبهانی را ترور کردند
آیت‌الله سیدعبدالله بهبهانی از روحانیون تراز اول و رهبران دوران مشروطه در روز هشتم رجب سال 1328 ق مصادف ۲۴ تیر ۱۲۸۹ هجری شمسی توسط مخالفانش ترور شد.
فارس : آیا شاه حامی مصدق و ملی شدن صنعت نفت بود؟
محمدرضا پهلوی در کتاب ماموریت برای وطنم مدعی است «در دیماه ۱۳۳۱مجلس شورای ملی با رضایت من و اکثریت آراء اختیارات مصدق را تمدید نمود. علت رضایت من آن بود که می‌خواستم هر گونه مجال برای اجرای سیاست مثبتی در امر نفت به وی داده شده باشد. ولی متاسفانه مصدق اختیارات مزبور را بیش از پیش برای پیشرفت مقاصد شخصی خود مساعد یافته و به اختناق مطبوعات و توقیف مدیران جراید پرداخت».
فارس : کمک 400 میلیون دلاری شاه به سوریه/ شاه مخالف ملی‌ شدن صنعت نفت بود
داوود هرمیداس باوند گفت: شاه با ملی شدن صنعت نفت مخالف بود چون بقای حکومتش را در حمایت از انگلستان می‌دانست و ملی شدن صنعت نفت منافع انگلستان را نفی می‌کرد.
فارس : صنعت نفت چگونه ملی شد؟
سرانجام پس از تصویب قانون ملی شدن صنعت نفت در 24 اسفند 1329 در مجلس شورای ملی، مجلس سنا نیز در 29 اسفند 1329 تصویب قانون مذکور را انجام و ثبت قانون ملی شدن صنعت نفت ایران به اجرا رسید.
فارس : فراز و فرود خاندان شیرازی تصاویر
رهاورد مرجعیت خاندان شیرازی در طول 56 سال اخیر، موروثی کردن مرجعیت در تبار خویش، ایجاد حقد و کینه در اهل سنت نسبت به تشیع به دلیل افراط در حمله به معتقدات آنان و قدرت عجیب در سازش با کانون قدرت است.
فارس : روایت شاهد جلسه جبهه ملی و فداییان اسلام/قولی که جبهه ملی به فداییان داد
در هر حال در یکی از روزهای آخر زمستان ۱۳۲۹، جلسه‌ای را منزل مرحوم حاج محمود آقایی تشکیل شد. اعضای جبهه ملی و فداییان اسلام با هم به تفاهم رسیدند.
فارس : آیا انقلاب ما در مرحله ترمیدور است؟
مدیر مسئول روزنامه جوان نوشت. این روزها مهمترین دغدغه شورای شهر تهران یا جریان مستقر هویت بخشی به بازرگان و مصدق است امیدواریم. بعد از بازرگان به «فرزندان عزیز مهندس بازرگان»(در تعبیر امام) در نام گذاری ها نرسیم.
فارس : جبهه ملی با ترور رزم‌آرا موافق بود/ آیت‌الله کاشانی می‌توانست حکومت اسلامی تشکیل دهد
آیت‌الله کاشانی قادر بود حکومت اسلامی تشکیل دهد؛ برخی معتقدند آیت‌الله کاشانی قدرت داشت و از قدرت خود باخبر نبود و برخی می‌گویند حضرت امام قدرت داشت و از قدرت خود باخبر بود و انقلاب کرد.
فارس : سیدمصطفی کاشانی توسط تیمور بختیار کشته شد
بی تردید مرحوم سیدمصطفی کاشانی فرزند آیت‌الله سید‌ابوالقاسم کاشانی، از فعالان سیاسی دوران نهضت ملی ایران به شمار می رود و رد پای او را می توان در بسیاری از وقایع نهضت ملی رصد نمود.
فارس : حقانی: جای پژوهش درباره مشروطه از منظر فرق ضاله خالی است
کتاب «بازخوانی نهضت مشروطه ایران» طی مراسمی با حضور موسی حقانی، رئیس موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران، حجت‌الاسلام مهدوی و نویسنده اثر، اسلام افضلی، در موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران رونمایی شد.
فارس : آیا رزم آرا به دنبال کودتا علیه شاه بود؟
برخی ویژگی های شخصیتی و البته اقدامات رزم‌آرا باعث شده بود تا شاه به او مظنون شده و تصور کند که او قصد کودتا دارد.
فارس : چگونگی ترور رزم‌آرا از زبان خلیل طهماسبی
خلیل طهماسبی بعد از آنکه مجلس شورای ملی خیانت رزم‌آرا را محرز دانست از مجازات معاف کرد و گفت:‌خیانت رزم آرا به وطن، بر ما (جمعیت فدائیان اسلام) محرز شده بود و من برانداختن او را برعهده گرفتم.
فارس : چه کسی پیشنهاد ملی شدن صنعت نفت را داد؟
عباس اسکندری نماینده مجلس پانزدهم شورای ملی بود برای اولین بار موضوع الغای قرارداد 1933 نفت را در مجلس مطرح کرد.
فارس : در 29 اسفند نفت فقط روی کاغذ ملی شد/نفت با انقلاب ملی شد
محمدرضا کائینی گفت: هر ساله اواسط اسفند ماه که می‌شود برگ‌هایی از کتاب تاریخ معاصر ایران بازخوانی می‌شود، جریان‌های سیاسی از گذشته می‌گویند و هرکدام تلاش می‌کنند از این تاریخ پرحادثه برداشتی برای خود داشته باشند.
فارس : ساواک، طرحی در راستای توسعه شبکه سیا
روز 18 اسفند 1358 در یک برنامه مستند که با وجود مخالفت کاخ سفید و بعضی نمایندگان دولت آمریکا از شبکه تلویزیونی سی‌بی‌اس این کشور پخش شد، ابعاد گسترده همکاری میان ساواک و «سیا» فاش شد.
فارس : عیار سید جمال در گفتار موافقان و منتقدان
موسی نجفی گفت: «سید جمال‌ وابسته به انگلستان نیست حتی به نظر من سید تا آخر عمر فراماسونر باقی نماند، رفته است در لژ اشتباه هم کرده، به خاطر جاه‌طلبی هم رفته است و این نکته بسیار منفی در زندگی این آدم است...»
فارس : جشن تولد یکسالگی کانون بانوی فرهنگ برگزار شد
جشن تولد یکسالگی کانون بانوی فرهنگ عصر امروز در فرهنگسرای انقلاب با حضور جمع کثیری از نویسندگان برگزار شد.
فارس : لعنتِ مصدق!
حجت‌الاسلام سید هادی خسروشاهی طی یادداشتی نوشت: مصدق در سال 1330 تصریح کردند به لعنت خدا گرفتار می‌شود هر کس که بخواهد در حیات و مماتم به نام من بتی بسازد و مجسمه‌ای بریزد.
فارس : جواب امام به پیشنهاد ترور شاه
در جریان انجمنهای ایالتی و ولایتی فعال بودند و خدمت امام رفتند و پدرم خدمت امام عرض می‌کنند که: ما حاضریم به خودمان بمب ببندیم و خودمان را زیر ماشین شاه بیندازیم و او را نابود کنیم! امام می‌فرمایند: به این کارها نیاز نیست،
فارس : ریشه‌‌‌های شعار «مرگ بر امریکا» در تاریخ نهضت اسلامی
مبارزات ضدامریکایی که بعد از کودتای 28 مرداد 1332 در ایران شکل گرفته بود، از دهه 40 با آموزه‌ها و تعالیم امام خمینی به شعار اصلی تظاهرات نهضت اسلامی تبدیل شد و رفته رفته دامنه وسیع‌تری یافت.
فارس : دلایل مخالفت شهید مطهری با ریاست لاهوتی در کمیته انقلاب
23 بهمن 1357. به پیشنهاد شهید آیت‌الله مرتضی مطهری و تصویب امام خمینی، آیت‌الله محمدرضا مهدوی کنی به عنوان ریاست کمیته انقلاب اسلامی انتخاب شد.
فارس : درگیری 21 بهمن در نیروی هوایی کمر ارتش شاه را شکست/شهید بهشتی مخالف دیدار امام با همافران در 12بهمن بود
ساعت 10 صبح روز 22 بهمن ستاد ارتش رژیم پهلوی جلسه اضطراری تشکیل داد بی طرفی ارتش را اعلام کردند و دستور دادند نظام ها به پادگان ها برگردند. یکی از دلیل اعلام بی‌طرفی دیدار همافران با امام و درپی آن درگیری در نیروی هوایی است.

 

پیشخوان روزنامه های ایران
پیشخوان روزنامه های ایران