جدیدترین اخبار تاریخ
فارس : جواب امام به پیشنهاد ترور شاه
در جریان انجمنهای ایالتی و ولایتی فعال بودند و خدمت امام رفتند و پدرم خدمت امام عرض می‌کنند که: ما حاضریم به خودمان بمب ببندیم و خودمان را زیر ماشین شاه بیندازیم و او را نابود کنیم! امام می‌فرمایند: به این کارها نیاز نیست،
فارس : ریشه‌‌‌های شعار «مرگ بر امریکا» در تاریخ نهضت اسلامی
مبارزات ضدامریکایی که بعد از کودتای 28 مرداد 1332 در ایران شکل گرفته بود، از دهه 40 با آموزه‌ها و تعالیم امام خمینی به شعار اصلی تظاهرات نهضت اسلامی تبدیل شد و رفته رفته دامنه وسیع‌تری یافت.
فارس : دلایل مخالفت شهید مطهری با ریاست لاهوتی در کمیته انقلاب
23 بهمن 1357. به پیشنهاد شهید آیت‌الله مرتضی مطهری و تصویب امام خمینی، آیت‌الله محمدرضا مهدوی کنی به عنوان ریاست کمیته انقلاب اسلامی انتخاب شد.
فارس : درگیری 21 بهمن در نیروی هوایی کمر ارتش شاه را شکست/شهید بهشتی مخالف دیدار امام با همافران در 12بهمن بود
ساعت 10 صبح روز 22 بهمن ستاد ارتش رژیم پهلوی جلسه اضطراری تشکیل داد بی طرفی ارتش را اعلام کردند و دستور دادند نظام ها به پادگان ها برگردند. یکی از دلیل اعلام بی‌طرفی دیدار همافران با امام و درپی آن درگیری در نیروی هوایی است.
فارس : چسباندن عکس امام روی لباس پلیس‌های سعودی توسط عماد مغنیه
زمانی که جنگ تحمیلی صدام با ایران شروع شده بود، عماد مغنیه تصویری از حضرت امام (ره) را به پشت پلیس‌های سعودی می‌چسباند و آن‌ها درحالی که عکس امام(ره) روی لباسشان بود در میان مردم می‌چرخیدند و متوجه نمی‌شدند.
فارس : واکنش جالب امام به سقوط رادیو و تلویزیون
روز 21 بهمن که عصر هنگام، ظاهراً رادیو و تلویزیون گرفته شد امام سرشان را آورده بودند پایین که رادیو را با دقت گوش کنند، اصلاً یکدفعه از جا پریدند و گفتند «تمام شد، تمام شد!»
فارس : نقد کتاب «پاسخ به تاریخ» شاه
مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران گفت: محمدرضا پهلوی که پاسخ‌گویی به ملت ایران را به دلیل آن که اساساً جایگاهی برای مردم قائل نبود، در طول دوران حاکمیتش جزو وظایف خویش به حساب نمی‌آورد. پس از فرار درصدد توجیه سیاست‌هایش برآمد.
فارس : پروفسور احمد خلیلی درگذشت
پروفسور احمد خلیلی فعال سیاسی ـ نهضت ملی ایران و استاد دانشگاه سوربن فرانسه، در ماه جاری دار فانی را وداع گفت.
فارس : قرآن تنهای دادرس من در کمیته مشترک ساواک
مرتضی نبوی گفت: در لحظه‌ای که دستگیر شده بودم اطلاعات در ذهن من در حال رژه رفتن بود. پیش خودم می‌گفتم: هفده سال درس خواندم ولی اینجا هیچ یک از آنها به دردم نمی‌خورد آنچه اینجا به داد آدم می‌رسد حفظ بودن آیات قرآن است.
فارس : ماجرای حمله به مقر موسی خیابانی/خط قرمز آیت‌الله مهدوی کنی شرع بود
اولین فرمانده نیروی انتظامی تهران عنوان کرد:حمله به مقر موسی خیابانی کار یک تشکیلات نبود کمیته انقلاب اسلامی از سه ماه قبل از خانه موسی خیابانی اطلاع داشت و روی آن کار می کرد اطلاعات سپاه و دادستانی هم کارمی‌کردند.
فارس : چرا هایزر نتوانست ارتش را علیه انقلابیون بسیج کند؟
ارتشبد قره باغی می‌گوید که تعدادی از پرسنل شهربانی کتبا گزارش کرده‌اند که از مقلدین آیت‌ا.. خمینی بوده و نمی‌توانند بر خلاف دستورات ایشان عمل نمایند.
فارس : چرا استکبار ستیزی به نفع ایران است/همه کشور‌های متحد آمریکا پیشرفت کردند؟
جواد منصوری گفت: آیا همه کشورهای که متحد آمریکا شدند و به آمریکا خدمت کردند و همه امکانات خود را در اختیار آمریکا قرار دادند مانند کره جنوبی و آلمان و ژاپن شدند؟
فارس : بیعت با امام به بهانه کوهنوردی
یکی از سازماندهان بیعت همافران با امام گفت: با دوستان جلسه‌ای داشتم و قرار شد که 19 بهمن خدمت حضرت امام برسیم و قرار شد که بگوییم که می‌خواهیم به کوهنوردی برویم.
فارس : حسن خمینی: رمز ماندگاری انقلاب ایثارگری است/ایثارگری را باید از خود شروع کنیم
نوه بنیان‌گذار انقلاب اسلامی گفت: هویت انقلاب با ایثارگری گره خورده است و اگر بخواهیم این انقلاب بماند باید جلوه ایثارگری را از خود شروع کنیم.
فارس : روایت خبرنگار فرانسوی از تفاوت غذای امام و پاپ
ناهار امام یک غذای ایرانی به اسم آبگوشت بود اما من موفق شدم ناهار خوردن «پاپ» را هم به چشم ببینم، مجموعه غذاهایی که برای ایشان تدارک دیده بودند بر روی میزی به طول دوازده متر و به عرض دو و نیم متر چیده شده بود.
فارس : ظلم و اختناق دوران پهلوی به روایت رهبر انقلاب فیلم
حضرت آیت‌الله ‌خامنه‌ای رهبر انقلاب در دیداری که با نوجوانان در ۱۳۷۶/۱۱/۱۴داشتند به روایت تعداد بازداشت و زندان و تبعید خود در رژیم پهلوی پرداختند در مورد ظلم و اختناق دوران پهلوی فرمودند: آن حد ظلم و اختناق قابل تصور نیست.
فارس : راهپیمایی‌های مردم در حمایت از دولت موقت
در پی اعلام تشکیل دولت موقت انقلابی، راهپیمایی‏‌های وسیعی از سوی میلیون‏‌ها نفر از مردم مسلمان و انقلابی ایران برای پشتیبانی و تأیید این تصمیم حضرت امام در شهرهای مختلف برپا شد.
فارس : «سلطنت» بازیچه قدرت‌های غربی‌ بود/ ماجرای برخورد تحقیرآمیز رهبران متفقین با محمدرضا پهلوی
سعید لیلاز گفت: در شهریور 1320، رضاخان به محمدعلی فروغی که در واقع نماینده بریتانیا در ایران بود و اصلاً رضاخان به همین دلیل به خانه او رفت می‌گوید که برای سلطنت کاری کن. فروغی هم به او می‌گوید: اعلیحضرت برای شما نمی‌توانم کاری کنم ولی برای پسرتان شاید بتوانم و رضاخان هم قبول می‌کند.
فارس : حقانی: مطبوعات تا قبل از سلطنت رضاخان در ایران آزاد بودند
رییس موسسه مطالعات تاریخ معاصر گفت: دوره شکوفایی و رشد مطبوعات در ایران دوره مشروطه است این آزادی مطبوعات تا قبل از سلطنت رضاخان ادامه داشت.
فارس : دستگیری آیت الله مهدوی کنی به روایت فرزندش/ ماجرای کتک خوردن شهید آیت توسط ماموران شاه
مریم مهدوی کنی اولین فرزند مرحوم آیت‌الله حاج شیخ محمدرضا مهدوی کنی و شاهد بسیاری از فعالیت‌های سیاسی و دستگیری پدر بوذ و زنانه روایت کرد.
فارس : چرا بازسازی چهره تاریخی هویدا و علم؟
بدون کمترین تردید، دولت هویدا فاسدترین دولت دوران پهلوی دوم بود. محمدرضا شاه در ماه‌های پایانی حکومتش کوشید تا با دستگیر کردن بدنام‌ترین عوامل دخیل در توسعه فساد مالی، و در رأس آنان هویدا، مردم را آرام کند ولی موفق نشد.
فارس : ارتش از فرار شاه تا پیروزی انقلاب
کتاب خاطرات ارتشبد عباس قره باغی اینچنین آمده است خروج شاه از کشور و مصاحبه‌های بختیار در مورد عدم بازگشت ایشان به کشور، شدیدترین ضربه‌هایی بود که بر پیکر ارتش بیمار آن روز وارد آمد.
فارس : افسانهٔ سیزده‌ سال ثابت ماندن قیمت‌ها در دوران هویدا
مشهور است که هویدا پس از پیروزی انقلاب و در دادگاه خودکار بیکی را از جیب خود بیرون می‌آورد و در پاسخ به قاضی که در مدت 13 سال صدارت خود چه کرده‌ای می‌گوید: «در این مدت قیمت این خودکار ثابت بوده و تغییر نکرده است.»!
فارس : هایزر: یا بختیار یا کودتای نظامی!
ژنرال هایزر به دنبال کنفرانس گوادلوپ به تهران اعزام شد و ماموریت اصلی او در ایران ترتیب خروج شاه از صحنه و جلوگیری از واکنش منفی نظامیان در برابر کنار گذاشتن شاه بود.
فارس : چرا منافقین در پی انحلال ارتش بودند/تضمینی که امام از شهید هاشمی نژاد خواست!
سید محمد جواد هاشمی نژاد گفت: منافقین سعی کردند در مراکز اطلاعاتی ارتش که آن زمان تنها نیروهای نظامی کشور بود نفوذ کنند و از سوی دیگر هر جا که برای آینده منافقین احتمال خطر رویارویی داشت را تلاش می کردند بزنند.
فارس : رهبر انقلاب، آیت‌الله بهشتی و هاشمی رفسنجانی کجا بودند
لحظه دیدار نزدیک بود و قلب‌ها برای دیدن امام می‌تپید حضرت آیت‌الله خامنه‌ای و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و حجت‌الاسلام ناطق نوری روایت جالبی از آن دیدار نقل کردند.
فارس : آخرین ضربه‌های امام به حکومت پهلوی
امام‌خمینی(ره) در بهشت زهرا خطاب به دولت بختیار می‌گوید: خودش تا چند سال پیش از این، تا آن وقتی که دستش نیامده بود این وزارت، قبول داشت که غیرقانونی است؛ حالا چه شده است که می‌گوید من قانونی هستم؟!
فارس : همکاری اطلاعاتی افسران ارتش با نهضت اسلامی
علی محمد بشارتی گفت: بدنه ارتش به تدریج به انقلاب پیوست و در صف مخالفین امرای خودفروخته ارتش قرار گرفت.آن ایام خبرهای موثقی در این خصوص به ما می‌رسید. باید بگویم که یکی از عوامل و واسطه‌های مهم ارتش با انقلابیون خود ما بودیم.
فارس : مشتاقان مردمی محافظت از امام چگونه سازماندهی شدند؟/اختلاف ابراهیم یزدی با بنی‌صدر
همراه امام در نوفل نوشاتو گفت: ما زمانی که امام قرار بود تشریف بیاورند مسیر را شناسایی کردیم طول مسیر تا بهشت‌زهرا 33 کیلومتر بود برای کنترل و حفاظت از این مسیر 65 هزار نیروی انتظامی تشکیل شده بود.
فارس : از همراهی امام تا نقشه کشیدن برای ترور ایشان عکس
39 سال پیش در چنین روز‌های که انقلاب در حال پیروزی بود یکی از همراهان امام در نوفل نوشاتو صادق قطب‌زاده بود. اما این همراهی کوتاه مدت بود و بعد قطب زاده نقشه ترور امام را کشید و ناموفق بود.
فارس : مرد مرموز رژیم پهلوی عکس
شاپور ریپورتر در اسفند ۱۳۸۳ شمسی در آرژانتین بر اثر سرطان پرستات درگذشت. این پایان زندگی مردی بود بیش از آنکه منافع ایران را تامین کند در خدمت منافع انگلستان بود.
فارس : فرودگاه مهرآباد برای ورود امام باز شد
۹ بهمن ۱۳۵۷ تحولات به سمت انقلاب به سرعت در پیش است تا جایی که شاهپور بختیار مجبور شد اعلام کند فرودگاه مهرآباد برای ورود امام باز است.
فارس : قول پنهانی مصدق به جامعه بهائیان در سفر به آمریکا
سفر محمد مصدق به آمریکا، از سر فصل‌های شاخص اولین دوره از نخست وزیری اوست. تاریخ نگاران معمولا این سفر را به دلیل ایراد سخنرانی 18 مهر 1330مصدق در شورای امنیت، دارای اهمیت قلمداد می کنند.
فارس : نقش لمپن‌ها در تاریخ پهلوی‌ها
محمد جعفر رژیم پهلوی برای مقابله با خیزش سراسری مردم ایران از هر وسیله و ابزاری استفاده می‌کرد. دستگاه پهلوی از آتش اسلحه گرفته تا مذبوحانه‌ترین اقدامات همچون تجهیز چماق به دستان برای مقابله با نهضت اسلامی مردم ایران سود می‌جست.
فارس : متهم را اذیت کنید رئیس ساواک خوشش می‌آید
یکی از بازجویان ساواک نقل کرد هروقت آقا یعنی پرویز ثابتی به کمیته می‌آید شما م%
فارس : روایت سفیر اسرائیل از پایان رژیم پهلوی
روز دوم فروردین 1357 شاه که در جزیره کیش به سر می برد «یوری لوبرانی» سرپرست هیأت اسر%
فارس : وقتی ذکاءالملک «کوروش» را نمی‌بیند!
محمد‌علی فروغی در کتاب «تاریخ مختصر ایران» که در آغازین سالیان به قدرت رسیدن %B
فارس : شهید مطهری تا هاشم صباغیان در انتظار استقبال از امام
اولین جلسه کمیته استقبال از امام در مدرسه رفاه در اواخر دی ماه 1357 تشکیل شد.
فارس : فرار شاه به روایت سفیر آمریکا
ویلیام شوکراس در کتاب آخرین سفر شاه نوشت: در اواخر دسامبر سولیوان آخرین سفیر آ%8
فارس : تصاویر جالب از شورای انقلاب
چهل سال پیش در چنین روزهایی، امام خمینی رهبر کبیر انقلاب در اطلاعیه‌ای، تشکیل
فارس : اعدام انقلابی حسنعلی منصور
در روز اول بهمن ۱۳۴۳ حسنعلی منصور، نخست‌‌وزیر وقت ایران در مقابل مجلس شورای م%D
فارس : خاطرات جالب از شهید نواب صفوی
زنده‌یاد عباس غله‌زاری از یاران شهید نواب صفوی براین باور بود که رویکردهای ف
فارس : آیت‌الله العظمی بروجردی در اعدام شدن شهید نواب بی‌تفاوت نبود
بنا به قولی دستگاه به آقای بروجردی گفته بودند که: اینها به ظاهر محکوم به اعدام م
فارس : فیلم نخستین واکنش امام به فرار شاه منتشر شد
بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی اولین صحبت‌های امام خمینی(ره) بعد %
فارس : «فداییان اسلام پس از شهادت رهبران» در آیینه تصاویر
شهید سیدمجتبی نواب صفوی با تشکیل «جمعیت فداییان اسلام» به مبارزه و فعالیت‏‌%
فارس : چرا شاه فرار کرد
26 دی ماه 1357 محمد‌رضا شاه پهلوی با چشمان گریان ایران را از فرودگاه مهرآباد ترک کرد. %
فارس : صدراعظم مستبد یا مستقل قجری کیست؟
عین‌الدوله به سه پادشاه قاجار خدمت کرد. او صدراعظم مستبد اما مستقل بود. هیچ سفا
فارس : مروری بر تناقض‌های «دایرة‌المعارف بزرگ اسلامی» درباره اجتهاد امام خمینی
نظر به اهمیت علمی ویژه متون دانشنامه‌ای و تأثیرات فراگیر و بلندمدت آن بر محاف%8
فارس : «آیرونساید» زمینه ساز کودتای رضاخان
روز 24 دی 1299 آیرونساید فرمانده نیروهای انگلیسی در ایران پس از بازدید از اردوگاه قز%
فارس : موافقان و مخالفان فرار شاه
برژینسکی، مشاور امنیتی کاخ سفید، از نظریه‌ خروج شاه از ایران حمایت می‌کرد؛ ز
فارس : کائینی: شناخت جلال بدون شناخت از خانواده او امکانپذیر نیست/گلستانی: کتاب غرب‌زدگی روایت نهیلستی دارد
محمد‌رضا کائینی گفت: اگر اندیشه خانوادگی جلال شناخته نشود پی به اندیشه او نخو
فارس : مجلسی: حزب توده آل احمد را در لیست سیاه قرار داد/باوند: بازگشت به خود جلال ارزشمند است
فریدون مجلسی گفت: آل‌احمد بعد از قضیه آذربایجان، از حزب توده جدا شد و حزب توده ب
فارس : ریال‌هایی که دلار شد!
شاه در سال 57 بخشی از زمین ها و دارایی هایی را که در مناطق مختلف ایران داشت به فروش گ
فارس : شباهت‌های کودتای ۲۸ مرداد و اغتشاشات اخیر
رئیس موسسه مطالعات تاریخ معاصر گفت: در جنگ نرم دشمن علیه ملی شدن صنعت نفت شاهد ا
فارس : نقش بی‌بی‌سی و کارچاق‌کن‌های انگلیسی
لرد «جرج براون» (وزیر خارجه سابق انگلیس) در دیدار با سفیر ایران در رژیم گذشته گ%
فارس : اعتراض وعاظ به واقعه 19 دی
پس از نشر مقاله توهین‌آمیز در روزنامه اطلاعات، حجت‌الاسلام فلسفی در منزل خو%
فارس : 19 دی طلیعه انقلاب اسلامی به روایت اسناد ساواک
واقعه 19 دى پدیده‏اى ناگهانى نبود بلکه داراى ریشه‏‌ها و آبشخورهاى تاریخى بود %
فارس : رضاخان وظیفه نظارت بر روزنامه‌ها را به شهربانی واگذار کرد/بکار بردن واژه کارگر در دوره رضا‌خان جرم محسوب می‌شد
روزنامه ایران تنها روزنامه ای بود که پس از کودتای رضاخان اجازه فعالیت یافت. فرم%
فارس : مؤلفه‌های «اسلام آمریکایی» در گروهک تروریستی فرقان
گروهک فرقان از جمله گروه‌های تروریستی بود که در دهه اول انقلاب اسلامی با مشی ا%
فارس : آیت الله سید محمد طباطبایی در آیینه تصاویر
عالم پرآوازه، مرحوم آیت الله سید محمد طباطبایی از پیشوایان نامدار انقلاب مشر%
فارس : حاج حسن شمشیری پیشگام تعامل بازار و سیاست بود
حاج حسن شمشیری از جمله چهره‌های نام‌آوری است که در دوران نهضت ملی ایران، با ان%
فارس : پشت پرده مقاله «ایران و استعمار سرخ و سیاه»
آنتونی پارسونز سفیر وقت انگلیس در تهران در کتاب «غرور و سقوط» از توطئه هتک امام
فارس : سالروز قیام خونین 19 دی مردم قم
انتشار مقاله موهوم در روزنامه اطلاعات و حمله آن به امام در ۱۸ دی ماه ۱۳۵۶ موجی ا%B
فارس : سیاست پهلوی ها در کشف حجاب و روش مخالفت امام با آن
رضا شاه و پسرش هر دو به اقداماتی متوسل شدند که از مهم‌ترین آنها باید به فرمان کش%D
فارس : پهلوی‌ها چگونه بحرین را از دست دادند؟
روز 14 دی 1347 شاه در دهلی‌نو اعلام کرد: اگر اهالی بحرین نمی‌خواهند به ایران ملحق شو
فارس : جزئیات مأموریت عناصر سازمان منافقین در فتنه 88
بنابر شواهد موجود سرکرده سازمان منافقین به رده‌های مختلف تشکیلات دستور به آش%
فارس : کدام رئیس‌ الوزرای قاجاری در دوران پهلوی‌ها به نخست‌وزیری رسید
میرزا حسن خان مستوفی تنها رئیس الوزرای قاجاریه است که در دوران پهلوی‌ها به نخ%B
فارس : مامور آمریکایی وارد تهران شد
روز سیزدهم دی 1357 ژنرال «رابرت هایزر» معاون فرمانده نیروهاى ارتش امریکا در اروپ%A
فارس : ثقه الاسلام تبریزی کیست؟
میرزا علی‌آقا ثقة‌‌الاسلام تبریزی روحانی بزرگ عصر مشروطه پس از آغاز نهضت مش%
فارس : خسارت‌های میلیاردی حوادث 88 می‌توانست صرف توسعه ناوگان حمل‌ونقل شود/رؤسای جمهور هم نتوانستند مشکلات تحریم‌های فتنه 88 را حل کنند
رئیس شورای شهر گفت: مجبور بودیم از خارج بخریم و با پیچیدگی‌های فراوانی مجبور ب%D
فارس : بهمنی قاجار: نصرت‌الدوله معتقد بود منافع ایران با پیوند با انگلستان تامین می‌شود
یک تاریخ پژوه گفت: در چارچوب فکری نصرت‌الدوله دوم و پدرش عبدالحسین فرمانفرما%
فارس : تست معاونت فناوری
تست معاونت فناوری
فارس : سخنان نقل شده توسط مرحوم شاه حسینی کذب محض است
فرزند آیت‌الله طالقانی گفت: سخنانی که از حسین شاه حسینی عضو شواری مرکزی جبهه م%D
فارس : مصدق تنها به خودش اعتماد داشت/ فریب آمریکایی‌ها را خورد
حسین شاه حسینی، نخستین رئیس سازمان تربیت بدنی و رئیس کمیته ملی المپیک پس از انق%
فارس : حسین شاه حسینی درگذشت
حسین شاه حسینی، نخستین رئیس سازمان تربیت بدنی و رئیس کمیته ملی المپیک پس از انق%
فارس : طرح مسئله «شنود» از سوی روحانی به دلیل شکست دولت در برجام است/ طرح چنین موضوعات حاشیه‌ای خطرناک است
مورخ و پژوهشگر تاریخ اسلام از فتنه‌های پیش روی نظام جمهوری اسلامی ایران ابراز
فارس : پناهگاه امام خمینی در دوران جنگ تحمیلی کجا بود؟
سیدرحیم میریان از محافظان بیت امام خمینی(ره) در دهه شصت بود وی به موجب اینکه در آ
فارس : سرنوشت مرد دوم پهلوی اول عکس
مقاومت تیمورتاش فاید‌ه‌ای نداشت. نگهبانان زندان بازوی وزیر دربار قدرتمند ر%B
فارس : نگهداری نخستین روزنامه ایرانی در آستان قدس رضوی
نسخه اصلی و دست‌نویس روزنامه وقایع اتفاقیه؛ اولین روزنامه رسمی ایران، در مرک%
فارس : واکنش حجت‌الاسلام احمد خمینی پس از انتخاب آیت‌الله خامنه‌ای در مجلس خبرگان
آیت‌الله حائری‌شیرازی می‌گوید: در جلسه خبرگان آیت‌الله خامنه‌ای که انتخا%
فارس : در تبعید، مخفیانه به دیدارِ «آقا» رفتم
آیت‌الله سیدعلی‌اصغر دستغیب در زمره آن طیف از علما و روحانیون شیراز است که در %
فارس : آشنایی اجمالی با زندگی مرحوم آیت‌الله حائری شیرازی
آیت‌الله محی‌الدین حائری شیرازی نماینده پیشین ولی‌فقیه در استان فارس و اما%D
فارس : علیقلی اردلان وزیر امورخارجه شد
روز سوم دی 1334 علیقلی اردلان به سمت وزیر امور خارجه منصوب شد.
فارس : سرانجام مرد قجری که در تثبیت سلطنت رضاخان نقش موثری داشت
سردار معظم و نصرت‌الدوله که در کنار هم ارکان ثلاثه سیاسی نام گرفتند با آگاهی ا%
فارس : دلیل مخالفت آیت‌الله حائری شیرازی با قائم‌مقامی منتظری
آیت‌الله حائری شیرازی گفت: واقعیت این است که برخی از کسانی که خود را به عنوان اط
    پیشخوان روزنامه های ایران
    پیشخوان روزنامه های ایران