جدیدترین اخبار تاریخ
فارس : زندگی شهید هاشمی‌نژاد به روایت مقام معظم رهبری
وقتی مبارزات سال ۴۱ آغاز شد، آقای هاشمی‌نژاد جزو فعال‌ترین عناصر مبارز در خراسان بود و در میان علمای مشهد، او یک عنصر اصلی و فعال محسوب می‌شد.
فارس : اسدالله علم: باید در محتوای کشوهای میزم دقت کنم!
در منزل قوام اتفاق عجیبی افتاد. در صندوق آن مرحوم را باز کردند که شناسنامه‌اش را برای تشریفات دفن دربیاورند. چند کاغذ عشقی هم درآمد. اضافه بر آن که معلوم شد نزدیک پانزده سال قبل یک زنی هم محرمانه گرفته بوده است.
فارس : بختیار: آرزو می کنم عراق در جنگ با ایران پیروز شود
حمایت شاپور بختیار از رژیم صدام و همکاری های دو جانبه رژیم بعث عراق با او و نیز دیگر مخالفین نظام جمهوری اسلامی ایران، از ماهها قبل از شروع تجاوز سراسری ارتش بعث عراق به خاک ایران، آغاز شده بود.
فارس : تبدیل نام خوزستان به عربستان تا نفوذی حزب بعث
عراق زمان صدام که در پی جدایی خوزستان بود به مرکز گروه تجزیه طلب خوزستان تبدیل شد. زمینه برای فعالیت دوباره حزب التحریر را با کمک تسلیحاتی و آموزش نظامی فراهم کرد. تا جایی که سازمان حزب سیاسی خلق عرب در دل این حزب در سال ۱۳۵۸ بیرون آمد.
فارس : عالی‌نسب؛ میر نبرد در میدان اقتصاد
«میرمصطفی عالی‌نسب» یک کارشناس خبره در اقتصاد جنگی بود. او به اتفاق برخی اقتصاددان‌های معاصر با دوران دفاع مقدس، با تدبیر و مشاوره‌های دقیق خود، موجب ثبت نرخ تورم ۷ درصدی در سال ۶۴ شدند که حتی در سال‌های بعد هم رکوردی دست‌نیافتنی شد.
فارس : کدام شهرها در جنگ بیشتر بمباران شدند؟ اینفوگرافیک
رژیم بعثی عراق، در طول هشت سال دفاع مقدس، همواره پس از شکست در جبهه‏‌های جنگ با توسل به بمباران مناطق مسکونی و غیرنظامی سعی کرد تا شکست خود را پنهان کند.
فارس : سه گروه تروریستی که با ضرب‌شست ایران به حاشیه رفتند
از اول انقلاب تاکنون گروه‌های تروریستی زیادی علیه مردم ایران عملیات‌هایی را انجام داده‌اند که بیشتر آنها با #گوشمالی_سخت از سوی نظامیان ایران مواجه و نابود شده‌اند.
فارس : متن سخنرانی رهبر انقلاب در سازمان ملل/ آیا ادعای آمریکا را در سازمان ملل را باید باور کرد؟
متن سخنرانی آیت الله خامنه ای در سازمان ملل که در دوران ریاست جمهوری ایشان (بیش از سی سال پیش) ایراد شده بر این استدلال ارائه شده است چرا نباید ادعای آمریکا درباره صلح در سازمان ملل را باور کرد.
فارس : حدود 40درصد از 40هزار ساعت صوت دفاع مقدس پیاده شده
24 جلد روزشمار مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس به‌صورت پی‌دی‌اف در هفته دفاع مقدس روی سایت قرار خواهد گرفت و ان‌شاءالله تمام آثار مرکز، به‌صورت PDF قرار است در سایت قرار داده شود تا همه محققین به آن دسترسی داشته باشند.
فارس : ژنرال‌های معروف صدام در جنگ با ایران را بشناسید
فرماندهان معروف بعثی در جنگ ایران و عراق جنایات زیادی علیه رزمندگان ایرانی و مردم عراق انجام دادند و اغلب آنها نیز بعد از جنگ توسط صدام یا دادگاه‌های عراق اعدام شدند.
فارس : دسته بندی روشنفکران ایران در عصر مشروطیت
دسته‌ای از روشنفکران با استدلال‌های مبتنی بر پروتستانتیزم، قانون را به مادی و معنوی تقسیم کردند و بر این باور بودند که قوانین معنوی را پیامبران به وسیله‌ وحی می‌آورند، ولی قوانین اجتماعی و سیاسی و مدنی کشور باید به وسیله‌ خردمندان و اندیشمندان کشور ساخته شود.
فارس : گفت‌وگوی رقت انگیز یک تجزیه‌طلب پس از انقضای تاریخ مصرفش
ساعت 7 صبح 1315 ه. ش ماشین‌ جعفر پیشه‌وری در حادثه‌ای مشکوک به نرده پل جاده «گیروف آباد» برخورد می‌کند به علت خونریزی زیاد در سن 55 سالگی می میرد. این پایان غم‌انگیز مردی بود که به وسوسه خارجی‌های سعی داشت آذاربایجان ایران را از مام وطن جدا کند.
فارس : حقانی: رمز پیوند عمیق فراماسونری در ایران با جریان روشنفکری چیست؟
موسی حقانی در نشست « نقش روشنفکران در مشروطه و پس از مشروطه» ضمن معرفی جریان روشنفکری و تاریخچه آن گفت: جریان روشنفکری از جمله جریان‌های تاثیرگذار در تاریخ ایران است و تقریبا از ابتدای دوره قاجار، با این جریان مواجه هستیم.
فارس : سالروز قیام خونین مسجد گوهرشاد مشهد علیه کشف حجاب
امروز 21 تیر 1397 خورشیدی برابر با 28 شوال 1439 هجری و 12 جولای 2018 میلادی است قیام خونین مسجد گوهرشاد مشهد علیه کشف حجاب رویداد تاریخی در این روز به وقوع پیوست
فارس : دوران تاریخی امام جعفر صادق(ع)
دوران امامت امام ششم مصادف با دوران ضعف مفرط امویان، انتقال قدرت از امویان به عباسیان و آغاز خلافت عباسیان است. امام با حسن استفاده از این فترت و ضعف قدرت سیاسی به بسط و اشاعه معارف دینی همت می گمارد.
فارس : نمادی از سرگشته‌گی روشنفکر ایرانی!
در روزهای گذشته رسانه‌ها از درگذشت علی اصغر حاج سید جوادی در سن 94 سالگی در پاریس خبر دادند. سر نوشت پیش و پس از انقلابِ حاج سید جوادی، نمایانگر سرگشته‌گی روشنفکر ایرانی است.
فارس : عکس قبر همسر احمد‌شاه قاجار در بهشت‌زهرا
سحرگاه سه شنبه اول خرداد ماه ۱۳۵۸ در اطاق شماره ۲۳۱ بیمارستان الوند بدر الملوک والا همسر احمد شاه قاجار درگذشت.
فارس : علی شریعتی در آیینه تصاویر
علی شریعتی مزینانی را می‌توان از بحث انگیز‌ترین چهره‌ها در میان کنشگران سیاسی و دینی تاریخ انقلاب قلمداد کرد که سرانجام در سحرگاه ۲۹ خرداد ۱۳۵۶ در ساتهامپتون درگذشت.
فارس : «لاک پشت بوشنل»؛ نخستین زیردریایی جنگی تاریخ!
بوشنل که تحت عنوان «لاک پشت» نیز از آن یاد می شود، نخستین زیردریایی با سابقه حضور در میدان جنگ است. این زیردریایی توسط دیوید بوشنل به سال 1775 در ایالت کنتیکت آمریکا طراحی و تولید شد.
فارس : ارکان نهضت امام خمینی(ره) فیلم
موسی حقانی مدیر موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران در گفت‌وگوی تی وی تاریخ چرایی شروع نهضت امام خمینی و جایگاه مرجعیت و رابطه با مردم را بیان می‌کند.
فارس : آیا استالین به دیدار شاه رفت؟
شاه در خاطرات خود که منتشر شد مدعی شد «به خاطر دارم که روزولت فقید یک بار به من گفت به محض آنکه از خدمت در پست ریاست جمهوری آمریکا فراغت پیدا کنم به ایران خواهم آمد تا به عنوان کارشناس امور جنگل خدمت نمایم».
فارس : روند استحاله رضاخان به روایت تاج‌الملوک همسر اول وی
همسر اول رضاخان نقل کرد محمدعلی‌ فروغی به دیدار رضا می‌آمد ساعت‌ها می‌نشست و برای رضا از تاریخ گذشته ایران تعریف می‌کرد و حتی او را تعلیم خط می‌داد و سواد می‌آموخت. فروغی علت همه بدبختی ایرانیان را اعراب پیرامون ایران می‌دانست.
فارس : شهید صیاد شیرازی در آیینه تصویر
روز ۲۱ فروردین ۱۳۷۸ سپهبد علی صیاد شیرازی، جانشین وقت رئیس ستاد کل نیروهای مسلح مورد سوءقصد قرار گرفت و به شهادت رسید.
فارس : ترافیک جاده چالوس دهه چهل عکس
گاهی اوقات عکس‌ها نشان دهنده جزییاتی تاریخی است که کلام از نشان دادن‌اش ناتوان است.
فارس : استدلال عجیب یکی از مقامات پهلوی راجع به جدایی بحرین از ایران !
یکی از مقامات پهلوی گفت: چون سایر مظاهر زندگی مردم بحرین دگرگونی اساسی روی داده است،‌و برای استرداد آن باید با جنگ و اشغال نظامی متوسل شد که این اقدام درجامعه بین‌المللی مطلوب و مقبول نبود (!) و باید وضع موجود را حفظ کرد.
فارس : روند تدریجی تبدیل ایران به بازار کالاهای آمریکایی
احسان نراقی در ملاقاتهای خود با شاه از قرارداد سه ساله خدمات شرکت آمریکایی بل با ایران، به عنوان یکی از عوامل نارضایتی ایرانیها یاد می‌کند.
فارس : حمله ماموران رژیم پهلوی به زوار حرم حضرت معصومه(س) در آغاز سال نو
حجت الاسلام حسن روحانی‌می‌گوید:«حمله‌‌ سربازان‌ مسلح‌ به‌ داخل‌ صحن‌ مطهر بی‌سابقه‌ بود. آنها معمولاً احترام‌ صحن‌ و حرم‌ مطهر را نگه‌ می‌داشتند، ولی‌ آن‌ شب‌ بدون‌ هیچ‌ اخطاری‌ با سرنیزه‌ به‌ مردم‌ حمله‌ کردند.
فارس : انتشار یک سند منتشر نشده درباره آیت‌الله منتظری برای اولین بار
موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی به مناسبت ایام صدور نامه 6 فروردین امام‌خمینی و عزل آیت‌الله منتظری توسط ایشان، برای اولین بار یک سند تاریخی را منتشر می‌کند.
فارس : سکولارها آیت الله بهبهانی را ترور کردند
آیت‌الله سیدعبدالله بهبهانی از روحانیون تراز اول و رهبران دوران مشروطه در روز هشتم رجب سال 1328 ق مصادف ۲۴ تیر ۱۲۸۹ هجری شمسی توسط مخالفانش ترور شد.
فارس : آیا شاه حامی مصدق و ملی شدن صنعت نفت بود؟
محمدرضا پهلوی در کتاب ماموریت برای وطنم مدعی است «در دیماه ۱۳۳۱مجلس شورای ملی با رضایت من و اکثریت آراء اختیارات مصدق را تمدید نمود. علت رضایت من آن بود که می‌خواستم هر گونه مجال برای اجرای سیاست مثبتی در امر نفت به وی داده شده باشد. ولی متاسفانه مصدق اختیارات مزبور را بیش از پیش برای پیشرفت مقاصد شخصی خود مساعد یافته و به اختناق مطبوعات و توقیف مدیران جراید پرداخت».
فارس : کمک 400 میلیون دلاری شاه به سوریه/ شاه مخالف ملی‌ شدن صنعت نفت بود
داوود هرمیداس باوند گفت: شاه با ملی شدن صنعت نفت مخالف بود چون بقای حکومتش را در حمایت از انگلستان می‌دانست و ملی شدن صنعت نفت منافع انگلستان را نفی می‌کرد.
فارس : صنعت نفت چگونه ملی شد؟
سرانجام پس از تصویب قانون ملی شدن صنعت نفت در 24 اسفند 1329 در مجلس شورای ملی، مجلس سنا نیز در 29 اسفند 1329 تصویب قانون مذکور را انجام و ثبت قانون ملی شدن صنعت نفت ایران به اجرا رسید.
فارس : فراز و فرود خاندان شیرازی تصاویر
رهاورد مرجعیت خاندان شیرازی در طول 56 سال اخیر، موروثی کردن مرجعیت در تبار خویش، ایجاد حقد و کینه در اهل سنت نسبت به تشیع به دلیل افراط در حمله به معتقدات آنان و قدرت عجیب در سازش با کانون قدرت است.
فارس : روایت شاهد جلسه جبهه ملی و فداییان اسلام/قولی که جبهه ملی به فداییان داد
در هر حال در یکی از روزهای آخر زمستان ۱۳۲۹، جلسه‌ای را منزل مرحوم حاج محمود آقایی تشکیل شد. اعضای جبهه ملی و فداییان اسلام با هم به تفاهم رسیدند.
فارس : آیا انقلاب ما در مرحله ترمیدور است؟
مدیر مسئول روزنامه جوان نوشت. این روزها مهمترین دغدغه شورای شهر تهران یا جریان مستقر هویت بخشی به بازرگان و مصدق است امیدواریم. بعد از بازرگان به «فرزندان عزیز مهندس بازرگان»(در تعبیر امام) در نام گذاری ها نرسیم.
فارس : جبهه ملی با ترور رزم‌آرا موافق بود/ آیت‌الله کاشانی می‌توانست حکومت اسلامی تشکیل دهد
آیت‌الله کاشانی قادر بود حکومت اسلامی تشکیل دهد؛ برخی معتقدند آیت‌الله کاشانی قدرت داشت و از قدرت خود باخبر نبود و برخی می‌گویند حضرت امام قدرت داشت و از قدرت خود باخبر بود و انقلاب کرد.
فارس : سیدمصطفی کاشانی توسط تیمور بختیار کشته شد
بی تردید مرحوم سیدمصطفی کاشانی فرزند آیت‌الله سید‌ابوالقاسم کاشانی، از فعالان سیاسی دوران نهضت ملی ایران به شمار می رود و رد پای او را می توان در بسیاری از وقایع نهضت ملی رصد نمود.
فارس : حقانی: جای پژوهش درباره مشروطه از منظر فرق ضاله خالی است
کتاب «بازخوانی نهضت مشروطه ایران» طی مراسمی با حضور موسی حقانی، رئیس موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران، حجت‌الاسلام مهدوی و نویسنده اثر، اسلام افضلی، در موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران رونمایی شد.
فارس : آیا رزم آرا به دنبال کودتا علیه شاه بود؟
برخی ویژگی های شخصیتی و البته اقدامات رزم‌آرا باعث شده بود تا شاه به او مظنون شده و تصور کند که او قصد کودتا دارد.
فارس : چگونگی ترور رزم‌آرا از زبان خلیل طهماسبی
خلیل طهماسبی بعد از آنکه مجلس شورای ملی خیانت رزم‌آرا را محرز دانست از مجازات معاف کرد و گفت:‌خیانت رزم آرا به وطن، بر ما (جمعیت فدائیان اسلام) محرز شده بود و من برانداختن او را برعهده گرفتم.
فارس : چه کسی پیشنهاد ملی شدن صنعت نفت را داد؟
عباس اسکندری نماینده مجلس پانزدهم شورای ملی بود برای اولین بار موضوع الغای قرارداد 1933 نفت را در مجلس مطرح کرد.
فارس : در 29 اسفند نفت فقط روی کاغذ ملی شد/نفت با انقلاب ملی شد
محمدرضا کائینی گفت: هر ساله اواسط اسفند ماه که می‌شود برگ‌هایی از کتاب تاریخ معاصر ایران بازخوانی می‌شود، جریان‌های سیاسی از گذشته می‌گویند و هرکدام تلاش می‌کنند از این تاریخ پرحادثه برداشتی برای خود داشته باشند.
فارس : ساواک، طرحی در راستای توسعه شبکه سیا
روز 18 اسفند 1358 در یک برنامه مستند که با وجود مخالفت کاخ سفید و بعضی نمایندگان دولت آمریکا از شبکه تلویزیونی سی‌بی‌اس این کشور پخش شد، ابعاد گسترده همکاری میان ساواک و «سیا» فاش شد.
فارس : عیار سید جمال در گفتار موافقان و منتقدان
موسی نجفی گفت: «سید جمال‌ وابسته به انگلستان نیست حتی به نظر من سید تا آخر عمر فراماسونر باقی نماند، رفته است در لژ اشتباه هم کرده، به خاطر جاه‌طلبی هم رفته است و این نکته بسیار منفی در زندگی این آدم است...»
فارس : جشن تولد یکسالگی کانون بانوی فرهنگ برگزار شد
جشن تولد یکسالگی کانون بانوی فرهنگ عصر امروز در فرهنگسرای انقلاب با حضور جمع کثیری از نویسندگان برگزار شد.
فارس : لعنتِ مصدق!
حجت‌الاسلام سید هادی خسروشاهی طی یادداشتی نوشت: مصدق در سال 1330 تصریح کردند به لعنت خدا گرفتار می‌شود هر کس که بخواهد در حیات و مماتم به نام من بتی بسازد و مجسمه‌ای بریزد.
فارس : جواب امام به پیشنهاد ترور شاه
در جریان انجمنهای ایالتی و ولایتی فعال بودند و خدمت امام رفتند و پدرم خدمت امام عرض می‌کنند که: ما حاضریم به خودمان بمب ببندیم و خودمان را زیر ماشین شاه بیندازیم و او را نابود کنیم! امام می‌فرمایند: به این کارها نیاز نیست،
فارس : ریشه‌‌‌های شعار «مرگ بر امریکا» در تاریخ نهضت اسلامی
مبارزات ضدامریکایی که بعد از کودتای 28 مرداد 1332 در ایران شکل گرفته بود، از دهه 40 با آموزه‌ها و تعالیم امام خمینی به شعار اصلی تظاهرات نهضت اسلامی تبدیل شد و رفته رفته دامنه وسیع‌تری یافت.
فارس : دلایل مخالفت شهید مطهری با ریاست لاهوتی در کمیته انقلاب
23 بهمن 1357. به پیشنهاد شهید آیت‌الله مرتضی مطهری و تصویب امام خمینی، آیت‌الله محمدرضا مهدوی کنی به عنوان ریاست کمیته انقلاب اسلامی انتخاب شد.
فارس : درگیری 21 بهمن در نیروی هوایی کمر ارتش شاه را شکست/شهید بهشتی مخالف دیدار امام با همافران در 12بهمن بود
ساعت 10 صبح روز 22 بهمن ستاد ارتش رژیم پهلوی جلسه اضطراری تشکیل داد بی طرفی ارتش را اعلام کردند و دستور دادند نظام ها به پادگان ها برگردند. یکی از دلیل اعلام بی‌طرفی دیدار همافران با امام و درپی آن درگیری در نیروی هوایی است.
فارس : چسباندن عکس امام روی لباس پلیس‌های سعودی توسط عماد مغنیه
زمانی که جنگ تحمیلی صدام با ایران شروع شده بود، عماد مغنیه تصویری از حضرت امام (ره) را به پشت پلیس‌های سعودی می‌چسباند و آن‌ها درحالی که عکس امام(ره) روی لباسشان بود در میان مردم می‌چرخیدند و متوجه نمی‌شدند.
فارس : واکنش جالب امام به سقوط رادیو و تلویزیون
روز 21 بهمن که عصر هنگام، ظاهراً رادیو و تلویزیون گرفته شد امام سرشان را آورده بودند پایین که رادیو را با دقت گوش کنند، اصلاً یکدفعه از جا پریدند و گفتند «تمام شد، تمام شد!»
فارس : نقد کتاب «پاسخ به تاریخ» شاه
مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران گفت: محمدرضا پهلوی که پاسخ‌گویی به ملت ایران را به دلیل آن که اساساً جایگاهی برای مردم قائل نبود، در طول دوران حاکمیتش جزو وظایف خویش به حساب نمی‌آورد. پس از فرار درصدد توجیه سیاست‌هایش برآمد.
فارس : پروفسور احمد خلیلی درگذشت
پروفسور احمد خلیلی فعال سیاسی ـ نهضت ملی ایران و استاد دانشگاه سوربن فرانسه، در ماه جاری دار فانی را وداع گفت.
فارس : قرآن تنهای دادرس من در کمیته مشترک ساواک
مرتضی نبوی گفت: در لحظه‌ای که دستگیر شده بودم اطلاعات در ذهن من در حال رژه رفتن بود. پیش خودم می‌گفتم: هفده سال درس خواندم ولی اینجا هیچ یک از آنها به دردم نمی‌خورد آنچه اینجا به داد آدم می‌رسد حفظ بودن آیات قرآن است.
فارس : ماجرای حمله به مقر موسی خیابانی/خط قرمز آیت‌الله مهدوی کنی شرع بود
اولین فرمانده نیروی انتظامی تهران عنوان کرد:حمله به مقر موسی خیابانی کار یک تشکیلات نبود کمیته انقلاب اسلامی از سه ماه قبل از خانه موسی خیابانی اطلاع داشت و روی آن کار می کرد اطلاعات سپاه و دادستانی هم کارمی‌کردند.
فارس : چرا هایزر نتوانست ارتش را علیه انقلابیون بسیج کند؟
ارتشبد قره باغی می‌گوید که تعدادی از پرسنل شهربانی کتبا گزارش کرده‌اند که از مقلدین آیت‌ا.. خمینی بوده و نمی‌توانند بر خلاف دستورات ایشان عمل نمایند.
فارس : بیعت با امام به بهانه کوهنوردی
یکی از سازماندهان بیعت همافران با امام گفت: با دوستان جلسه‌ای داشتم و قرار شد که 19 بهمن خدمت حضرت امام برسیم و قرار شد که بگوییم که می‌خواهیم به کوهنوردی برویم.
فارس : حسن خمینی: رمز ماندگاری انقلاب ایثارگری است/ایثارگری را باید از خود شروع کنیم
نوه بنیان‌گذار انقلاب اسلامی گفت: هویت انقلاب با ایثارگری گره خورده است و اگر بخواهیم این انقلاب بماند باید جلوه ایثارگری را از خود شروع کنیم.
فارس : روایت خبرنگار فرانسوی از تفاوت غذای امام و پاپ
ناهار امام یک غذای ایرانی به اسم آبگوشت بود اما من موفق شدم ناهار خوردن «پاپ» را هم به چشم ببینم، مجموعه غذاهایی که برای ایشان تدارک دیده بودند بر روی میزی به طول دوازده متر و به عرض دو و نیم متر چیده شده بود.
فارس : ظلم و اختناق دوران پهلوی به روایت رهبر انقلاب فیلم
حضرت آیت‌الله ‌خامنه‌ای رهبر انقلاب در دیداری که با نوجوانان در ۱۳۷۶/۱۱/۱۴داشتند به روایت تعداد بازداشت و زندان و تبعید خود در رژیم پهلوی پرداختند در مورد ظلم و اختناق دوران پهلوی فرمودند: آن حد ظلم و اختناق قابل تصور نیست.
فارس : راهپیمایی‌های مردم در حمایت از دولت موقت
در پی اعلام تشکیل دولت موقت انقلابی، راهپیمایی‏‌های وسیعی از سوی میلیون‏‌ها نفر از مردم مسلمان و انقلابی ایران برای پشتیبانی و تأیید این تصمیم حضرت امام در شهرهای مختلف برپا شد.
فارس : «سلطنت» بازیچه قدرت‌های غربی‌ بود/ ماجرای برخورد تحقیرآمیز رهبران متفقین با محمدرضا پهلوی
سعید لیلاز گفت: در شهریور 1320، رضاخان به محمدعلی فروغی که در واقع نماینده بریتانیا در ایران بود و اصلاً رضاخان به همین دلیل به خانه او رفت می‌گوید که برای سلطنت کاری کن. فروغی هم به او می‌گوید: اعلیحضرت برای شما نمی‌توانم کاری کنم ولی برای پسرتان شاید بتوانم و رضاخان هم قبول می‌کند.
فارس : حقانی: مطبوعات تا قبل از سلطنت رضاخان در ایران آزاد بودند
رییس موسسه مطالعات تاریخ معاصر گفت: دوره شکوفایی و رشد مطبوعات در ایران دوره مشروطه است این آزادی مطبوعات تا قبل از سلطنت رضاخان ادامه داشت.
فارس : دستگیری آیت الله مهدوی کنی به روایت فرزندش/ ماجرای کتک خوردن شهید آیت توسط ماموران شاه
مریم مهدوی کنی اولین فرزند مرحوم آیت‌الله حاج شیخ محمدرضا مهدوی کنی و شاهد بسیاری از فعالیت‌های سیاسی و دستگیری پدر بوذ و زنانه روایت کرد.
فارس : چرا بازسازی چهره تاریخی هویدا و علم؟
بدون کمترین تردید، دولت هویدا فاسدترین دولت دوران پهلوی دوم بود. محمدرضا شاه در ماه‌های پایانی حکومتش کوشید تا با دستگیر کردن بدنام‌ترین عوامل دخیل در توسعه فساد مالی، و در رأس آنان هویدا، مردم را آرام کند ولی موفق نشد.
فارس : ارتش از فرار شاه تا پیروزی انقلاب
کتاب خاطرات ارتشبد عباس قره باغی اینچنین آمده است خروج شاه از کشور و مصاحبه‌های بختیار در مورد عدم بازگشت ایشان به کشور، شدیدترین ضربه‌هایی بود که بر پیکر ارتش بیمار آن روز وارد آمد.
فارس : افسانهٔ سیزده‌ سال ثابت ماندن قیمت‌ها در دوران هویدا
مشهور است که هویدا پس از پیروزی انقلاب و در دادگاه خودکار بیکی را از جیب خود بیرون می‌آورد و در پاسخ به قاضی که در مدت 13 سال صدارت خود چه کرده‌ای می‌گوید: «در این مدت قیمت این خودکار ثابت بوده و تغییر نکرده است.»!
فارس : هایزر: یا بختیار یا کودتای نظامی!
ژنرال هایزر به دنبال کنفرانس گوادلوپ به تهران اعزام شد و ماموریت اصلی او در ایران ترتیب خروج شاه از صحنه و جلوگیری از واکنش منفی نظامیان در برابر کنار گذاشتن شاه بود.
فارس : چرا منافقین در پی انحلال ارتش بودند/تضمینی که امام از شهید هاشمی نژاد خواست!
سید محمد جواد هاشمی نژاد گفت: منافقین سعی کردند در مراکز اطلاعاتی ارتش که آن زمان تنها نیروهای نظامی کشور بود نفوذ کنند و از سوی دیگر هر جا که برای آینده منافقین احتمال خطر رویارویی داشت را تلاش می کردند بزنند.
فارس : رهبر انقلاب، آیت‌الله بهشتی و هاشمی رفسنجانی کجا بودند
لحظه دیدار نزدیک بود و قلب‌ها برای دیدن امام می‌تپید حضرت آیت‌الله خامنه‌ای و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و حجت‌الاسلام ناطق نوری روایت جالبی از آن دیدار نقل کردند.
فارس : آخرین ضربه‌های امام به حکومت پهلوی
امام‌خمینی(ره) در بهشت زهرا خطاب به دولت بختیار می‌گوید: خودش تا چند سال پیش از این، تا آن وقتی که دستش نیامده بود این وزارت، قبول داشت که غیرقانونی است؛ حالا چه شده است که می‌گوید من قانونی هستم؟!
فارس : همکاری اطلاعاتی افسران ارتش با نهضت اسلامی
علی محمد بشارتی گفت: بدنه ارتش به تدریج به انقلاب پیوست و در صف مخالفین امرای خودفروخته ارتش قرار گرفت.آن ایام خبرهای موثقی در این خصوص به ما می‌رسید. باید بگویم که یکی از عوامل و واسطه‌های مهم ارتش با انقلابیون خود ما بودیم.
فارس : مشتاقان مردمی محافظت از امام چگونه سازماندهی شدند؟/اختلاف ابراهیم یزدی با بنی‌صدر
همراه امام در نوفل نوشاتو گفت: ما زمانی که امام قرار بود تشریف بیاورند مسیر را شناسایی کردیم طول مسیر تا بهشت‌زهرا 33 کیلومتر بود برای کنترل و حفاظت از این مسیر 65 هزار نیروی انتظامی تشکیل شده بود.
فارس : از همراهی امام تا نقشه کشیدن برای ترور ایشان عکس
39 سال پیش در چنین روز‌های که انقلاب در حال پیروزی بود یکی از همراهان امام در نوفل نوشاتو صادق قطب‌زاده بود. اما این همراهی کوتاه مدت بود و بعد قطب زاده نقشه ترور امام را کشید و ناموفق بود.
فارس : مرد مرموز رژیم پهلوی عکس
شاپور ریپورتر در اسفند ۱۳۸۳ شمسی در آرژانتین بر اثر سرطان پرستات درگذشت. این پایان زندگی مردی بود بیش از آنکه منافع ایران را تامین کند در خدمت منافع انگلستان بود.
فارس : فرودگاه مهرآباد برای ورود امام باز شد
۹ بهمن ۱۳۵۷ تحولات به سمت انقلاب به سرعت در پیش است تا جایی که شاهپور بختیار مجبور شد اعلام کند فرودگاه مهرآباد برای ورود امام باز است.
فارس : قول پنهانی مصدق به جامعه بهائیان در سفر به آمریکا
سفر محمد مصدق به آمریکا، از سر فصل‌های شاخص اولین دوره از نخست وزیری اوست. تاریخ نگاران معمولا این سفر را به دلیل ایراد سخنرانی 18 مهر 1330مصدق در شورای امنیت، دارای اهمیت قلمداد می کنند.
فارس : نقش لمپن‌ها در تاریخ پهلوی‌ها
محمد جعفر رژیم پهلوی برای مقابله با خیزش سراسری مردم ایران از هر وسیله و ابزاری استفاده می‌کرد. دستگاه پهلوی از آتش اسلحه گرفته تا مذبوحانه‌ترین اقدامات همچون تجهیز چماق به دستان برای مقابله با نهضت اسلامی مردم ایران سود می‌جست.
فارس : متهم را اذیت کنید رئیس ساواک خوشش می‌آید
یکی از بازجویان ساواک نقل کرد هروقت آقا یعنی پرویز ثابتی به کمیته می‌آید شما م%
فارس : روایت سفیر اسرائیل از پایان رژیم پهلوی
روز دوم فروردین 1357 شاه که در جزیره کیش به سر می برد «یوری لوبرانی» سرپرست هیأت اسر%
فارس : وقتی ذکاءالملک «کوروش» را نمی‌بیند!
محمد‌علی فروغی در کتاب «تاریخ مختصر ایران» که در آغازین سالیان به قدرت رسیدن %B
فارس : شهید مطهری تا هاشم صباغیان در انتظار استقبال از امام
اولین جلسه کمیته استقبال از امام در مدرسه رفاه در اواخر دی ماه 1357 تشکیل شد.
فارس : فرار شاه به روایت سفیر آمریکا
ویلیام شوکراس در کتاب آخرین سفر شاه نوشت: در اواخر دسامبر سولیوان آخرین سفیر آ%8
فارس : تصاویر جالب از شورای انقلاب
چهل سال پیش در چنین روزهایی، امام خمینی رهبر کبیر انقلاب در اطلاعیه‌ای، تشکیل
فارس : اعدام انقلابی حسنعلی منصور
در روز اول بهمن ۱۳۴۳ حسنعلی منصور، نخست‌‌وزیر وقت ایران در مقابل مجلس شورای م%D
فارس : خاطرات جالب از شهید نواب صفوی
زنده‌یاد عباس غله‌زاری از یاران شهید نواب صفوی براین باور بود که رویکردهای ف
فارس : آیت‌الله العظمی بروجردی در اعدام شدن شهید نواب بی‌تفاوت نبود
بنا به قولی دستگاه به آقای بروجردی گفته بودند که: اینها به ظاهر محکوم به اعدام م
فارس : فیلم نخستین واکنش امام به فرار شاه منتشر شد
بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی اولین صحبت‌های امام خمینی(ره) بعد %
فارس : «فداییان اسلام پس از شهادت رهبران» در آیینه تصاویر
شهید سیدمجتبی نواب صفوی با تشکیل «جمعیت فداییان اسلام» به مبارزه و فعالیت‏‌%
فارس : چرا شاه فرار کرد
26 دی ماه 1357 محمد‌رضا شاه پهلوی با چشمان گریان ایران را از فرودگاه مهرآباد ترک کرد. %
فارس : صدراعظم مستبد یا مستقل قجری کیست؟
عین‌الدوله به سه پادشاه قاجار خدمت کرد. او صدراعظم مستبد اما مستقل بود. هیچ سفا
فارس : مروری بر تناقض‌های «دایرة‌المعارف بزرگ اسلامی» درباره اجتهاد امام خمینی
نظر به اهمیت علمی ویژه متون دانشنامه‌ای و تأثیرات فراگیر و بلندمدت آن بر محاف%8
فارس : «آیرونساید» زمینه ساز کودتای رضاخان
روز 24 دی 1299 آیرونساید فرمانده نیروهای انگلیسی در ایران پس از بازدید از اردوگاه قز%
فارس : موافقان و مخالفان فرار شاه
برژینسکی، مشاور امنیتی کاخ سفید، از نظریه‌ خروج شاه از ایران حمایت می‌کرد؛ ز
فارس : کائینی: شناخت جلال بدون شناخت از خانواده او امکانپذیر نیست/گلستانی: کتاب غرب‌زدگی روایت نهیلستی دارد
محمد‌رضا کائینی گفت: اگر اندیشه خانوادگی جلال شناخته نشود پی به اندیشه او نخو
فارس : مجلسی: حزب توده آل احمد را در لیست سیاه قرار داد/باوند: بازگشت به خود جلال ارزشمند است
فریدون مجلسی گفت: آل‌احمد بعد از قضیه آذربایجان، از حزب توده جدا شد و حزب توده ب
فارس : ریال‌هایی که دلار شد!
شاه در سال 57 بخشی از زمین ها و دارایی هایی را که در مناطق مختلف ایران داشت به فروش گ
فارس : شباهت‌های کودتای ۲۸ مرداد و اغتشاشات اخیر
رئیس موسسه مطالعات تاریخ معاصر گفت: در جنگ نرم دشمن علیه ملی شدن صنعت نفت شاهد ا
فارس : نقش بی‌بی‌سی و کارچاق‌کن‌های انگلیسی
لرد «جرج براون» (وزیر خارجه سابق انگلیس) در دیدار با سفیر ایران در رژیم گذشته گ%
پیشخوان روزنامه های ایران
پیشخوان روزنامه های ایران